Alaskan Husky
Jak można przeczytać w wielu książkach i co jest powszechnie wiadome, Siberian Husky i Alaskan Malamut to psy zaprzęgowe. Ale co to jest Alaskan Husky? Nie jest to mieszanka SH i AM, a więc co? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć.
Alaskan Husky, pochodzi z terenów północnej części Ameryki Płn. - Alaski. 10 -15 tyś. lat temu myśliwi w tym rejonie oswoili dzikiego wilka. Psy zaprzęgowe są prawdopodobnie najbliższymi psimi jego krewniakami.

Alaskan Husky zostały przywiezione do Danii przez Johna Pedersena, a później przez Arne Thomsena, którego psy wywodzą się z linii Dunlap z Ameryki.

Do około roku 1930 był typ psa, który zdominował wyścigi rozgrywane na Alasce. Była to mieszanka wilków, husky i seterów irlandzkich - psów potężnych o dużej sile i wytrzymałości. Psy te hodowane były przez indianina z plemienia Atabasków, Johnna Allena, wynalazcy także innej linii nazywanej Aurora Husky. Inne źródła podają, że odkrywcą tej linii był zawodnik sprinterski z Fairbanks, Gareth Wright. Amerykański związek kynologiczny chciał zarejstrować Aurora Husky jako rasę, lecz musherzy nie hodowali tych psów pod względem wyglądu, a pod względem przydatności do pracy, więc nie doszła to do skutku.

Na Alasce było wyhodowanych kilka rodzajów Husky, np. Mackenzie River Husky czy Huslia Husky. Ten drugi z nich został wynaleziony przez Georga Attlę. Aurora Husky, Mackenzie River Husky, Huslia Husky, tzw. Indian Dog i wiele innych mają jedną wspólną cechę, a mianowicie: wszystkie pochodzą z Alaski. W dzisiejszych czasach mówi się raczej o liniach, a nie o oddzielnych rasach np. Dunlop Alaskan Husky, które pochodzą z mieszanki linii Attli i Wrighta.

Alaskan husky nie jest rasą samą w sobie, jest to coś więcej, to typ psa. Alaskan Husky są stosunkowo młodą rasą, a ze względu na mnogość linii nie da się wyodrębnić jego charakterystycznego wzorca. Niektórzy mówią, że Alaskan Husky jest to Siberian z „dodatkiem czegoś jeszcze" np. setera, psów polujących, lub czegokolwiek co doda szybkości i wytrzymałości.

Alaskan Husky jest zawsze dobrym sportowcem o długich nogach i mocnych mięśniach. Zazwyczaj mają charakterystyczny zakrzywiony ogon psa zaprzęgowego, i mogą mieć różny kolor oczu. Barwa jest dowolna. W większości przypadków mają stojące uszy, ale te mieszane z psami polującymi mają oklapnięte. Należy pamiętać, że te psy są hodowane aby dobrze pracować w zaprzęgu, a nie żeby dobrze wyglądać i jest to jeden z głównych powodów tak zróżnicowanego wyglądu tej rasy. Alaskan Husky są popularne w sporcie zaprzęgowym odkąd stały się szybsze i wytrzymalsze niż Siberiany. Prawdziwi hodowcy AH wybierają psy najlepiej biegające, a nie najpiękniejsze.

Opracował: Maciek Wodziński

Agencja Interaktywna Cyberstudio
Pies